Solüsyon

Buzlanmalara karşı kullanılan solüsyonlar da ham tuz gibi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın Kartal’da bulunan yerleşkesinde depolanmaktadır.

16 bin metrekarelik alan üzerine kurulan tesislerinin 4.700 metrekarelik alanı üzerinde solüsyon üretimi yapılmaktadır. Tesis tam kapasite olarak üretime başladığında, saatte 25 ton solüsyon üretmekte olup, 1.300 ton depolama kapasitesine sahiptir. Bu solüsyonlar tesislerimizde ve diğer bölgelerimizde bulunan polietilen ve paslanmaz galvaniz depolarda 15 ay süreyle muhafaza edilmektedir. Ham tuzdan üretilen solüsyon, daha çok köprü ve viyadüklerde kullanılmaktadır.

Solüsyon Nasıl Elde Edilir?

Kışla mücadele çalışmaları kapsamında üretilen solüsyon, ham tuzun belirli aşamalardan geçmesiyle kullanıma hazır hale gelmektedir. Solüsyon üretim tesisi, tuz kırma ve yükleme bandı, karıştırma tankları, çökertme tankları, asit tankları ve stok tankları olmak üzere 5 ana kısımdan oluşur. Bu kısımlardaki aşamalarda belirli kimyasallar eklenerek üretilen solüsyondan alınan numuneler, bünyemizde bulunan laboratuvarda ya da İSFALT A.Ş.’ye bağlı akredite laboratuvarında testlere tabi tutulmaktadır. İstenilen şartlara uygun olan solüsyon,  kışla mücadele kapsamında kullanılmak üzere stok tanklarına alınır.

Köprü ve viyadüklerde tuz kullanımı, yapıların çelik aksamlarında aşındırma etkisi yaptığından dolayı buralarda solüsyon kullanımı tercih edilir. Solüsyon ham tuza göre daha hızlı çözünme etkisi vermektedir. Solüsyonun tuz kullanımına göre daha az tercih edilmesinin sebebi, depolama imkanlarının kısıtlı olması, direk kullanılamaması, belirli üretim aşamalarından geçmesi, hammadde ve zaman bakımından avantaj sağlanamaması ve yolda tutunma süresinin az olması gibi dezavantajlarının olmasıdır.

Karla mücadele esnasında kullanılan solüsyonun korozif yani aşındırma etkisi tuza göre 4-5 kat daha az olduğundan, Daire Başkanlığımıza ait özel araçların nodül aparatlarıyla ihtiyaç duyulan miktardaki solüsyon, püskürtme sistemiyle uygulanarak çevre üzerindeki olumsuz etkiler en aza indirgenmektedir.

Verilere göre 2006-2016 yılları arasında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın Kartal’da bulunan tuz ve solüsyon üretim tesislerinde toplam 20 bin kg solüsyon üretilmiştir.