Tuz Deposu

Kış aylarında kentin ana arterlerinde buzlanmalara karşı kullanılan ham tuz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı’nın Kartal’da bulunan yerleşkesinde depolanmaktadır.

2006 yılında 16 bin metrekare alan üzerine kurulan tuz yükleme ve depolama tesislerinin 12 bin metrekarelik açık ham tuz depolama alanında, 150 bin ton ham tuz depolanabilmektedir.

Hizmet amaçlı depolanan ham tuz, dozerler ile alınarak eleme makinesinden geçirilir. İki vardiya şeklinde toplam 24 kişinin çalıştığı tesislerde elenen tuz, kamyonlarla ana caddelerde, sokaklarda ve kaldırımlarda buzlanmaya karşı kullanılmak için İstanbul’un dört bir yanına sevk edilmektedir. Tesislerin bakımı Yol Bakım Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.

Buzları Eritmede Ham Tuzun Etkisi

Su, 0 (sıfır) santigrat derecede donmaktadır. Buzlanmış yollara ham tuz döküldüğünde, tuz önce buz ile etkileşime girerek buzun çözülmesini sağlar. Böylece asfalt yüzeyinde buzlu su tabakası oluşur. Oluşan bu çözeltinin donma noktası oldukça düşük olduğu için yaklaşık -20 0C’ye kadar buz oluşumunun önüne geçilmektedir. Fakat tuzun katı halde uygulanabilmesi için kar yağışının başlamış olması gerekir. Çok düşük sıcaklıklarda ham tuz kullanımı buzlanmayı çözmede yetersiz kalabilir. Kontrolsüz bir şekilde ihtiyaç duyulandan fazla kullanılan ham tuz, köprü ve viyadüklerin çelik aksamlarında aşındırma oluşmasına neden olabilir.

Ham Tuzun Sofradaki Tuzdan Farkı

İstanbul genelinde buzlanmaya karşı kullanılan tuz, sofralarda kullandığımız tuzlarla aynı özellikleri taşımamaktadır. Hiçbir endüstriyel işleme tabi tutulmayan bu tuzun içeriğinde, çevre için toksit madde bulunmamasına rağmen gıda olarak tüketilmesi uygun görülmemektedir. Öyle ki; sofralarda kullandığımız tuzlar, kıvamı, akışkanlığı ve mineral miktarı bakımından pek çok aşamadan geçmektedir.

Ham Tuz Nasıl Elde Edilir?

En kolay ve basit tuz üretimi, göletlerde biriken suyun buharlaşmasının sağlanması ve bu işlemin sonunda göletin zemininde kalan tuzun toplanarak elde edilmektedir. .Ayrıca Tuz, denizlerdeki çözünmüş olan tuzun ya da iç denizlerdeki kurumuş haldeki tuzun toplanmasıyla da elde edilmektedir.

İşlenmemiş ham tuzların içeriğinde zararlı mikroorganizmalar olabileceği için, insanlarda sağlık sorunlarına yol açabilir. Sofralarda tükettiğimiz tuzlar, çeşitli işlemlerden geçerek tüketime uygun hale getirilmektedir.

Tesisimizde ve diğer bölgelerimizde bulunan silolarda toplam 2.000 ton kuru tuz stok kapasitemiz bulunmaktadır.

2000-2015 yılları arasında yaklaşık 1 milyon 100 bin ton tuz kullanılmıştır. 2006-2016 yılları arasındaki solüsyon üretiminde ise yaklaşık 2.500 ton kuru tuz kullanılmıştır.